Black Desert Rehberi

Mert Ardalı Berkcan K. Zanbak
by Mert Ardalı Berkcan K. Zanbak on Ocak 25, 2019
Oyun
Mutlaka Bakın!
Detaylar
Ürün İsmi

Black Desert Rehberi

Yazar
Ocak 25, 2019
Yapımcı

Pearl Abyss

Yayıncı

Pearl Abyss

Tür

MMORPG

Çoklu Oyuncu

Devasa Çok Oyunculu

Platform

PC

Sistem Gereksinimi

MİNİMUM:
İşletim Sistemi: 32/64 bit Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10
İşlemci: Intel Core i3
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: GTS 250 / GeForce 9800GTX Radeon HD 3870 X2
Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
Depolama: 30 GB kullanılabilir alan

Fiyat

19 TL

ÖdüllerMutlaka Bakın!
DEĞERLENDİRME
Editör Puanı
Kullanıcı Puanı
Puan Ver
Grafik
A-
A-
Ses
B-
B-
Oynanış
A
A-
Genel Toplam
B+
A-
Yazımızı nasıl buldunuz?
B-
B+
Toplam Editör Puanı
B-
Toplam Kullanıcı Puanı
10 puan
Bu puanı verdiniz

İçindekiler

Yazımız çok kapsamlı olacağı için sürekli güncellenecektir. Takipte kalın 😉 Eğer yazımızda olmasını istediğiniz bir konu var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.
RESİMLERE TIKLAYARAK HIZLI BİR ŞEKİLDE İSTEDİĞİNİZ BÖLÜME GİDEBİLİRSİNİZ. 🙂

Sınıflar

Dark Knight (Kara Şövalye)

Maehwa

Ranger (Okçu)

Kunoichi

Ninja

Witch (Cadı)

Wizard (Büyücü)

Valkyrie

Sorcerer (Sahire)

Musa

Warrior (Savaşçı)

Tamer (Avcı)

Giant (Vahşi)

Striker

Mystic (Mistik)

Archer

Dark Knight Rehberi

Dark Knight sınıfı uyanış öncesinde yakıncı iken uyanış sonrasında gelen menzilli skiller sayesinde iyi bir alan hasarına kavuşmuş olur. Eğer Dark Knight oynamayı düşünüyorsanız bilmeniz gerekenleri kısaca özetleyeceğim.

Öncelikle 56 level’a kadar yaratıkları çokta hızlı kesememekte. Fakat 56’dan sonra bana göre çoğu karaktere göre en hızlı kesenlerden biri diyebilirim. Yaratıkları keserken yaşayacağınız tek sorun DK’nın (Dark Knight’ın) çok fazla mana potu harcaması diyebilirim. Slot arasını hızlı bir şekilde gidebildiği için ve alan skilleri sayesinde PVE’de oldukça iyi bir sınıf. PVP kısmında ise doğru oynandığı takdirde neredeyse tüm sınıfları alabilecek potansiyele sahip diyebilirim. İleri atılma skilleri ve kaçarak saldırıya devam etmesi, bir anda yüksek hasar verebilmesi, Dark Knight’ın en önemli özellikleridir.

Dark Knight Trailer Videosu

Uyanış Öncesi

Uyanış Sonrası

Bunlara karşı güçlü:

Büyücü (Wizard): Büyücüye karşı güçlü olmasının nedeni skillerinden çok rahat kaçabilmesi veya süper zırh kullanarak hasar almaması

Cadı (Witch): Cadı, büyücüye göre daha zor bunun sebebi ise menzilli büyüleri fakat büyücüde de olduğu gibi süper zırhları sayesinde hasardan kolaylıkla kaçıp rakibi kesebiliyor

Okçu (Ranger): Yere düşmediği sürece rahatlıkla kesebildiği bir sınıf. Uzaktan vuruşları blok skilleri ile ve süper zırh veren skilleri ile hasarı almayıp kolaylıkla okçunun içerisine dalabilir.

Maehwa: Çoğu rehberde Maehwa’ya karşı güçsüz olduğu gösterilsede DK’nın kaçarak vurması Maehwa’nın tüm skillerini dodgelamasına yada yarıda kesip hasarı yememesini sağlıyor. Bu sebeple Maehwa’nın düşürme skillerini yemediğiniz taktirde Maehwa’nın yapabileceği pek bir şey yok.

Bunlara karşı güçsüz:

Mistik (Mystic) – Mistiğe karşı oldukça güçsüz Mistikte bulunan büyü direnci ve mesafeli büyü direnci sebebi ile bu sınıfa çok az vurmakta ve bu nedenle kesmesi oldukça zor hatta bazı durumlarda imkansız.

Striker – Mistikte olduğu gibi Striker’a da hasar çıkartamıyor. Ayrıca yediği sersemletmeler düşürmeler sebebi ile pek bir hareket yapamadan ölmeniz mümkün.

Ninja – Bu sınıfa karşı güçsüz olmasının sebebi sersemletmeler, düşürmeler ve Ninja sınıfının yakalanması zor olması.

Warrior – Hasar az yemesi ve attığı CC’ler ile DK bu sınıfa karşı da çok güçlü değil.

Özetlemek gerekirse DK her hangi bir düşürme veya uzun sersemletme yediği takdirde kolaylıkla ölebilen bir sınıf. Bu yüzden bu tarz skillere çok dikkat edip yememekte fayda var.

SİLAHLAR VE ZIRHLAR

Başlangıç aşamasında yapmanız gereken set: Link

İlk aşamada zırh olarak bir görev serisinden gelen zırhı, +15 heve seti ve asula seti tamamlamanızı öneririm.

Orta aşama idare etmelik set: Link

Orta aşamada Kamasylvia görevlerini yaparak küpeleri almanız önemli. İdare etmelik Shultz, Gölgeizi ve kırmızı mercan yüzük yada buna yakın aksesuarlar alınabilir.

Boss Itemli ortalama set: Link

Bu aşamada full TRI boss itemları çok uçuk fiyatlı olmayan aksesuarlar ile iyi bir ap ve isabeti olan bir set. Bu aşamada artık kimya taşını kristalleri almış olmanız gerekli.

Son set: Link

SKILLER

Aşağıda 61 level, becerisi normal düzeyde olanlar için açılması gereken skiller var.

Normalde kullanmadığımız fakat Skill birleştirmesi yapacaksak gerekli olan skilller

Skill Eklentileri
Neden bu skilleri öneriyorum?

Bu skill düzeni ile az sayıda beceri puanı kullanarak gerekli tüm skilleri açabiliyorsunuz. Şuanda kendi Dark Knight’ımda kullanıyorum ve çok memnunum. Yeteneklerinizi doğru sırada ve zamanda kullandığınızda hiç hasar yemeden rahatlıkla rakibi kesebilirsiniz.

Combolar

Combolara başlamadan önce rakibinizi iyi tanımalısınız eğer gerekli yerlerde Q ile rakibin skillerini durdurmassanız ölmenize sebep olur. (Vedir’in Cenneti skillinizi hızlı tuş barına koymalısınız bu skill için HTB kısaltmasını kullanıcam.)

Tek atma combosu: W+F , Shift + F, HTB eğer rakip bu aşamada ölmediyse yerden kalkıp canı az olduğu için kaçıcaktır. Uyanış skillerinizi kullanarak rakibe Shift + E , Shift +LMB (Left Mouse Button) ile hasarlar verip öldürebilirsiniz.

Hızlı bir şekilde ileri doğru gitmek için (Slot keserken veya rakibi kovalarken): Shift + W, W+F, Shift + RMB, F, Shift + W bu sırada değişiklikler yapabilirsiniz fakat önemli nokta uyanış öncesindeyseniz Shift + RMB ile uyanışa geçip diğer skilleri atmanız.

Dark Knight skill combosu olarak başka sıralı bir şey olduğunu düşünmüyorum bu yüzden sadece önerilerde bulunacağım. DK kaçarak vurabilen bir sınıf bu özelliği çok iyi kullanıp rakibe saldırmak için doğru anı beklemelisiniz. Doğru andan kastım ise Shift + E skillinizin sersemletmesi tuttuğunda veya S+F skillinizin sersemletmesi tuttuğunda. Bunların dışında eğer rakip önemli skillini ıskalamış veya uygun mesafeye yaklaştıysa W+F ile rakibi sürekli düşürmeye çalışmalısınız. Eğer düşerse üstte belirttiğim combo ile yüksek hasar verip PVP’ye devam edin. Combodan sonra rakibe hiç durmadan hasar vermelisiniz eğer rakibi yakalayamazsanız büyük ihtimal canını oldukça dolduracaktır ve kesemeyeceksiniz. Bu yüzden bu combodan sonra rakibi dashleriniz, F, skilliniz ile yakalayıp uzaktan kullanabildiğiniz skilleri rakibe kullanmalısınız. Eğer düşmez ise S+F, Shift + RMB, W+F, F skilleri ile veya dashleriniz ile rakipten uzaklaşın.

Uyanış ve Uyanış öncesine hızlı geçiş skilleri

Bu bölüm oldukça önemli çünkü hızlı saldırı yapabilmek için bu geçişleri hiç bekleme olmadan yapmalısınız.

Öncelikle eğer Uyanışta iseniz uyanış öncesine geçmek için W+F veya HTB skilleri kullanabilirsiniz.

Eğer Uyanış öncesinde iseniz S+F, Shift + RMB

Animasyon iptali ve ipuçları

Q skillinde uyanış öncesi ve uyanış arası geçişi beklemeden yapmak için bir animasyon iptali var. Bu animasyon iptalini genelde rakip bana sürekli skill atarken hasar yemeden uyanış öncesine geçip W+F skilli ile rakibi düşürüp saldırı önceliğini kendime almak için yapıyorum. Burada önemli nokta W+F i atarken rakibin size düşüren bir skill atmıyor olması gerekli eğer atıyorsa yüksek bir olasılıkla yere düşeceksiniz. Bu yüzden W+F skillini kullanırken oldukça dikkat edin daima rakibinizin skill atmayı bıraktığı sırada atmalısınız.

Animasyon iptali için Q ile block durumundayken hızlı ve sırasıyla D+C+Q veya A+C+Q yapmalısınız.

Dark Knight’ın çoğu skilli az vurur dürtmek içindir rakibi öldürebilmek için yukarıda belirttiğim comboyu yapmalısınız. Bu comboyu yapabilmek için ise W+F oldukça önem taşıyor. Skilli tutturmak için bolca pratik yapmalısınız çünkü rakibin nereye gideceğini önceden sezmeniz gerekli.

Önemli ipuçlarından biride hızlı tuş barında kullanılan rakibin arkasına atlamanızı sağlayan skilldir. Bu skill sayesinde blockta duran rakibinizin arkasına geçip daha sonrasında W+F ile rakibi düşürüp combonuzu yapabilirsiniz.

Eğer enerji sorunu çok yaşıyorsanız Shift + A, Shift + D skillerini kitleyip basmamaya alıştıktan sonra açıp gerektiğinde basmayı öğrenebilirsiniz.

Az bilinen bir diğer ipucu ise S+F skillini geciktirip patlatabilmeniz. Eğer skilli atarken uzun süre basılı tutarsanız skill 1-2 geç patlar. Rakibiniz hazırlıksız yakalanabilir. Fakat çok iyi tahmin gereklidir. İyi kullanıldığında yere düştüğünüzde rakip sersemler ve siz yerdeyken size vuramadan siz ayağa kalkabilirsiniz.

DK yere düştüğünde %90 ölen bir sınıf bu yüzden yere düşme direncinizi KESİNLİKLE %60’a çekmelisiniz. Bu yüzden kristaller önemli.

Maehwa Rehberi

Maehwa oynaması eğlenceli ve oynarken çok zevk alabileceğiniz bir karakter fakat en başta düşük Gear’ larda diğer karakterlere göre slot keserken yani PVE’ de çok güçlü olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle birinci karakter olarak oynamak pekte iyi bir fikir olmayabilir. Çünkü bir Büyücü, Cadı, Ninja ya da Kunoichi başta düşük AP’lerde bile sizden daha çok hasar çıkartıp sizden daha rahat farm atabilmektedir. Slot keserken burst hasar atamıyor olabilir fakat dash atarak bu farkı kapatıp hızlı bir şekilde slot kesebilirsiniz. Bunun içinde elinizin alışması gerekmektedir. Eğer ben sabırlıyım ve başta zorlanmama rağmen sıkılmadan devam edebilirim derseniz sizi üzmeyecektir. 190, 210 ve 235 AP değerleri bu karakter için çok önemli çünkü bu barajları geçtiğinizde gözle görülebilir bir şekilde güçlenmekte. Bu sebeplerden dolayı karakterin çok geç açıldığını düşünüyorum ve maalesef gerçekten sabırlı olmanız gerekmekte. Karakterin alt silahı olan boynuz yayla attığınız vuruşlar haricinde uzaktan her hangi bir becerisi bulunmamaktadır.

Maehwa Trailer Videosu

Uyanış Öncesi

Uyanış Sonrası

Bunlara karşı güçlü:

Büyücü ve Cadı: İki karaktere karşıda güçlü olduğunu düşünüyorum fakat saldırırken çok dikkatli olunması gerekiyor. Rakibin PA atıp atmadığına bakılarak saldırılması çok önemli. Yere düşürmeden saldırmak ya da arkasına geçmeyip önünde durmak yapılabilecek en büyük hatalar olur. Sahip olduğunuz mana çeken beceriler counter olmamızın sebeplerinden. Ama yüksek anlık hasarlara dikkat etmelisiniz.

Sahire: Yüksek hareket hızınız ve kalkanınızı güzel bir şekilde kullanarak fightlarda başarılı olabilirsiniz. Buna ek olarak mana sıkıntısı yaşayan bir diğer karakter olan Sahireye karşıda mana çeken beceriniz yine sizi öne geçiren bir diğer önemli nokta. Rakibinizi yere yatırmayı beklemeniz ve sabırlı olmanız çok önemli.

Ranger: Karşısın da gerçekten çok güçlü olduğunuz bir karakter. Elinde okuyla oynamaya bağımlı olan bir ranger ile kapışıyorsanız dash ve bloğunuzu kullanarak üstüne gidip hemen yere düşürüp fightları sonlandırabilirsiniz. Archer’ dan sonra Maehwa karşısında en güçsüz olan ikinci karakter. Fakat siz yaklaştığınızda uyanış silahına geçerse yine dikkatli olmanız gerekiyor.

Archer: Doğrusu pek bişi yapmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum :D. Blok ve dashi düzgün kullanarak üstüne gidip S+F becerisini kullanıp savaşı sonlandırabilirsiniz. Bence Maehwa’nın karşında hiç şansı yok.

Mistik ve Striker: Büyü savunmaları yüksek olduğu için Ninja, Kunoichi, Musa ve Maehwa diğer karakterlere kıyasla Mistik ve Striker’ a karşı daha avantajlılar.


Bunlara karşı güçsüz:

Dark Knight (DK): Forumlarda bu karaktere karşı Maehwa’nın güçlü olduğunu yazdığını biliyorum fakat DK inanılmaz fazla sersemletme ve düşürme becerilerine sahip ayrıca bu beceriler kullanırken geriye doğru atlayabiliyor ve siz arkasına geçme çalışsanız bile becerileri sayesinde sizi önünde tutup becerileri ile yere düşürebiliyor. MENA’ da oynayabilen çok fazla DK yok fakat ben DK’nın; Maehwa karşısında güçlü olduğunu düşünüyorum.

Avcı: Çok yüksek hasar atıp bunun yanında tek yiyen bir karakter. Fightlar kafa kafaya geçebilir fakat Maehwa’nın arkadan gelen darbeler sonucunda becerileri bozuluyor ve Maehwa’nın becerilerinde genelde cephe savunması var. Bu nedenle Avcının sahip olduğu kurt Maehwa’yı biraz bozuyor. Avcı önde, kurt arkada kaldığı için Maehwa’nın attığı sikiller yarıda kalıyor ya da atılan bloklar Avcı’nın becerilerini engellerken kurttan gelenlere karşı korumasız kalıyor.

Kısaca Görüşünüz
LOL
0%
İşte Bu!
63%
Nee!?
13%
Meh...
0%
Üzgün
0%
Sinirli!
25%
BİR GÖZAT
2014 © Tüm hakları saklıdır.